Jak prawidłowo montować uchwyty do szafek?

0
Jak prawidłowo montować uchwyty do szafek?

Jak prawidłowo montować uchwyty do szafek? Rodzaje uchwytów do mebli

Uchwyty meblowe do różnego rodzaju szafek to nieodłączny element wyposażenia meblowego naszego domu. Mimo iż wydaje się, że są to tylko nieistotne elementy wykończeniowe, to tak naprawdę one podkreślają urok i styl szafek. Warto zatem wiedzieć, jak je prawidłowo montować. Istnieje wiele podziałów uchwytów do mebli. Z jednej strony może być to podział na styl wykończenia, gdzie wyróżnić można, chociażby uchwyty deseniowe – w paski i w kropki czy uchwyty klasyczne, jednobarwne. Możemy również zastanowić się nad sposobem wykonania uchwytów oraz materiałami, z jakich je stworzono. Na tym, z czego stworzono uchwyt, opiera się bowiem to, do jakiego stylu możemy go dopasować.

Style we wnętrzach a gałki do mebli

Aranżując wnętrze, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj uchwytu. Charakter wnętrza można wyrazić na różne sposoby, między innymi poprzez odpowiednie dopasowanie estetyki do samego uchwytu. W tym wypadku warto zauważyć, że proste, metalowe lub imitujące metal uchwyty zwykle są używane w stylu nowoczesnym, modernistycznym. Inaczej sprawa ma się z uchwytami z ceramiki, porcelany. Montując tego typu gałki do mebli, wpasujemy się w styl rustykalny czy retro. Ważne jest także zwracanie uwagi na elementy dekoracyjne. One również mogą wpłynąć na przynależność uchwytów do stylu rustykalnego czy estetyki vintage.

Funkcjonalność uchwytów meblowych

Uchwyt łączy w sobie dwie cechy – estetyczną, a więc taką, która zadba o właściwy wygląd całego mebla oraz praktyczną, czyli taką, która odpowiada za łatwość chwytu czy czyszczenia. Względy pragmatyczne mają rzecz jasna duże znaczenie. Im bardziej finezyjny uchwyt, tym trudniej utrzymać go w czystości. Warto zatem wziąć to pod uwagę, kiedy zaczynamy montować meble. W tym aspekcie dużą rolę odgrywa także rozmiar. Po pierwsze musi być on oczywiście dopasowany do wielkości szafki. Po drugie, warto by nie był zbyt mały, gdyż utrudni korzystanie z mebli. Kolejną rzeczą funkcjonalną, o jaką trzeba zadbać przed montażem, jest to czy uchwyty nie będą się ze sobą zderzały podczas otwierania szafek. Jeśli tak będzie mogą się bardzo szybko zniszczyć i stracić swoje walory.

Sposoby mocowania

Przystępując do montażu uchwytów meblowych musimy zwrócić uwagę na sposób, w jaki zostały przewidziane przez producenta. Możemy wyróżnić tu dwie główne grupy uchwytów:

  • Montowane na froncie (tu między innymi gałki, relingi),
  • Montowane listwowo.

Jeśli wybieramy małe szafki, lepiej dobierzmy do nich uchwyty gałkowe. Sprawdzą się lepiej na mniejszych powierzchniach. Do dużych mebli, szafek kuchennych czy komód stosuje się często uchwyty montowane na dwóch śrubach. Uchwyty listwowe nadają się szczególnie do wnętrz w stylu modernistycznym.

Montaż uchwytów meblowych

Aby poprawnie zamontować uchwyty musimy przede wszystkim zachować jedną linię. Ważna jest tu precyzja przy wymierzaniu otworów na śruby. Zwróćmy uwagę, na którą stronę otwierają się drzwi. Wywiercenie otworu powinno odbywać się za pomocą wiertła o średnicy dobranej do rozmiaru gwintów. Jako że będą to nawierty przelotowe, warto zabezpieczyć kanty poprzez podłożenie drewnianych elementów pod drzwi. Należy często cofać wiertło, by odprowadzać wióry. Na koniec, w oczyszczonych uprzednio otworach, mogą pojawić się śruby z uchwytami. Montaż i wybór oraz przygotowanie uchwytów są niezwykle ważne, by cały efekt nie został zniszczony poprzez nierównomiernie rozmieszczone elementy. Pamiętajmy, by dobrać odpowiednie uchwyty i wykonać precyzyjne i staranne otwory. Wówczas zachwycą nas one swoim pięknem i funkcjonalnością.

Komentarze do wpisu (0)

Godziny pracy: pon. - pt. 9:00 – 18:00 | tel: 601 485 889 | kontakt@regalka.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl