Renowacja starych drewnianych mebli– oto kilka kroków do prawie nowych mebli!

1
Renowacja starych drewnianych mebli– oto kilka kroków do prawie nowych mebli!

Renowacja starych drewnianych mebli– oto kilka kroków do prawie nowych mebli!

Stare meble często nie wydają się być czymś ciekawym, wartym uwagi. Zwykle lądują na śmietnisku, gdzie dopiero są rozdrabniane na części i ponownie używane. Jednak wielokrotnie wśród takich „wystaw” przy altanach śmietnikowych możemy znaleźć wyjątkowe perełki, prawdziwe dzieła sztuki, z którymi czas nie obszedł się łaskawie. Mimo to warto się przyjrzeć bliżej, gdyż niejednokrotnie możemy napotkać coś pięknego, co wymaga renowacji. W teorii wydaje się to niezwykle skomplikowane, jednak tak naprawdę nie tak trudno dać drugie życie starym meblom. Jeżeli macie gdzieś pod ręką bezużyteczne antyki lub polujecie na takie na co dzień, warto, abyście znali kilka sposobów, jak się do tego zabrać.

Stara warstwa

            Wszystko zależy od tego jak mebel wygląda. Jeżeli jest trochę podniszczony, być może nie warto całkowicie zdzierać lakieru. Zwykle jednak i tak należy przetrzeć go papierem ściernym, dlatego od razu załóżmy, że musimy zeszlifować starą warstwę ochronną. Będzie to praca żmudna i długa, momentami trudna, jednak równe wyszlifowanie mebla jest niezwykle istotne przed dalszą pracą. Możemy to robić ręcznie, co, zwłaszcza przy większych meblach, może być uciążliwe. Najłatwiej zaopatrzyć się w szlifierkę. Pamiętajmy, aby dobrać odpowiednią grubość papieru ściernego. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt gruby, porani on strukturę drewna i stworzy nieusuwalne bruzdy. Wszystko zależy od grubości starej warstwy oraz od użytego środka. Na koniec wszystko przetrzyjmy ręcznym papierem o znikomej gradacji. Nie używajmy specyfików pomagających zdzierać stary lakier – mogą one uszkodzić piękne i naturalne drewno.

Wyszlifowane i co dalej?

            Jeżeli oczyściliśmy drewno z dawnych pokryw lakieru, możemy przystąpić do wyboru nowego lakieru. Wśród produktów do lakierowania powierzchni drewnianych warto wyróżnić lakierobejce, lakiery oraz oleje i woski. Wszystko zależy nie tylko od rodzaju drewna, ale także od jego struktury oraz od naszej wizji.

  1. Lakierobejca (oraz bejca) – bejca służy ochronie drewna, dlatego zawsze możemy jej użyć, jednak łatwiejszą formą jest połączenie lakieru i bejcy. Nadaje ona drewnu właściwości ochronne, a jednocześnie pokrywa je interesującym kolorem. Zapobiega także przed sinieniem, szkodliwym promieniowaniem UV oraz innymi warunkami atmosferycznymi. Wybór jest szeroki i każdy z pewnością dobierze coś dla siebie. Istnieje wiele rodzajów lakierobejcy. W sprzedaży znajdziemy produkty alkidowe, akrylowe, poliuretanowe oraz alkidowo-uretanowe;
  2. Lakier – klasyka gatunku. W tym przypadku mówimy o jednolitym lakierze, który nie ma w sobie dodatkowych właściwości ochronnych. Przed nałożeniem lakieru będziemy musieli przygotować podłoże poprzez nałożenie warstwy ochronnej, jednak lakier lepiej kryje i zostawia bardziej intensywny kolor niż lakierobejca. Dodatkowo dzięki nim możemy uzyskać efekt połysku, matu lub półmatu. Ciekawą propozycją jest także lakier bezbarwny, który konserwuje, a nie zmienia barwy drewna, powodując, że wygląda ono na naturalne;
  3. Wosk i olej – są to produkty zdecydowanie mniej szkodliwe. Co się zaś tyczy procesu ochronnego, to olejowane i woskowane powierzchnie muszą być stale poddawane konserwacji, a więc są zdecydowanie droższe w utrzymaniu. Oleje pogłębiają barwę drewna i nadają mu charakterystyczny poblask. Chronią przed wilgocią, pozwalają drewnu oddychać, jednak uwypuklają nierówności i pęknięcia. Wosk natomiast chroni lepiej niż olej tworząc delikatną powłokę na wierzchu mebla. Jest jednak stosunkowo nietrwały.

gałki do mebli

Renowacja starych mebli drewnianych to niezwykła zabawa, która, przy odrobinie wprawy, może przynieść nam wyjątkową frajdę z siedzenia na własnoręcznie odnowionym krześle lub korzystania z nowoodrestaurowanego stolika. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych elementach, aby zakonserwować drewno właściwie i nie dopuścić do jego uszkodzenia. Zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia z meblami wiekowymi, których struktura drewna jest już dość nadwątlona. Stare meble drewniane to także dzieła sztuki, dlatego warto czasem dać im drugą szansę i podarować im drugą młodość.

 Odnowione stare meble z wykorzystanie naszych gałek

odnowiona stara komoda

renowacja starej szafy

szafa po regenracji

Odnawiasz stare meble? Wybierz uchwyty do mebli ze sklepu regalka.pl

 

Komentarze do wpisu (1)

21 grudnia 2019

Vidaron jest bardzo dobry, szczególnie jeśli stosuje się pistolet czy jakaś inna forma ciśnieniowego nakładania impregnatu.

Godziny pracy: pon. - pt. 9:00 – 18:00 | tel: 601 485 889 | kontakt@regalka.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl